Toidupäästmisliikumise Tartu haru

Toidujagamine ärgitab inimesi jagama ülejäänud toitu, mis muidu läheks prügikasti. Päästame-jagame toitu!

Tere tulemast Tartu Toidujagamise lehele!

Toidujagamise liikumine sai alguse 2012. aastal Saksamaal, ja Tartus 2019. aastal. Liikumise eesmärgiks on propageerida vastutustundlikku tarbimist ja säästva toidusüsteemi kujunemist. Meie kõige olulisem eesmärk on toidu raiskamise likvideerimine. See on väga suur probleem kogu maailmas: enam kui kolmandik toidust lõpetab prügikastis. Ära ei visata ainult toitu, vaid ka energiat, aega ja ressursse, mis kulub toidu viljelemiseks, korjamiseks, pakendamiseks, transpordiks ja hoiustamiseks. Toidujäätmete tekke uuringu andmetel tekib Eestis aastas ligikaudu 167 000 tonni toidujäätmeid.

Raiskamine toimub kogu väärtusahelas: alates kasvatamisest, saagikoristusest, töötlemisest ja müümisest kuni lõpptarbijani jõudmiseni. Toidujagamises parandame kõikide nende inimeste teadlikkust, kellega puutume kokku ahela erinevates etappides. Enda erinevate tegemistega juhime tähelepanu tohutule raiskamisele ühiskonnas ja pakume välja ka sobivaid lahendusi. Seejuures päästame iga päev mitmekümneid kilosid kaupa prügikasti viskamisest. Meie suur eesmärk on algatada ja propageerida teisitimõtlemist, inimeste harimist toidu raiskamisega seotud teemadel ning vastutustundlikku tegevust isiklikul ja poliitilisel tasandil.

Eestis tegutseb Toidujagamise liikumine ka Elvas ja Viljandis, peatselt on liitumas kaks uut kohta. Tartus on erinevate ülesannetega toimetamas enam kui 30 aktiivset vabatahtlikku. Teeme koostööd Toidupanga ja COOP kaupluseketiga, ise toovad meie punktidesse järele jäänud toitu kohvikud ning tootjad Tartust ja kaugemaltki. Iga päev päästavad meie tublid vabatahtlikud sadu kilogramme toitu.

Tartu Toidujagamine toimib vabatahtlikkuse alusel. Meil puudub igasugune rahaline toetus ja me ei saa võtta vastu sularaha, kuid kinkekaardid meie vabatahtlike toetuseks on alati teretulnud. Toidu päästmine ja jagamine toimub tasuta. Kuigi Tartu Toidujagamisel puudub juriidiline keha, toimime me justkui katusorganisatsioonina ja haldame veebilehte www.foodsharing.ee, Facebooki lehte ja gruppi. Omalt poolt tagame, et kanalites ei toimuks äritegevust ega reklaamimist.

Toidujagamises toome kokku erineva taustaga inimesi ja julgustame kõiki kaasa lööma ja mõtlema ning ressursse jätkusuutlikult kasutama. Meid ühendab eesmärk võidelda toiduraiskamise vastu igal tasandil. Pole olemas teist nii suuremahulist algatust, mis töötab üheaegselt ainult vabatahtlikkuse alusel, avalikustab informatsiooni ära visatava toidu koguste kohta ja pakub välja erinevaid säästvaid lahendusi.